poniedziałek, 10 lutego 2014

Wyprawa nr 28 - z Jackiem i Sabiną

Tematem naszych dzisiejszych rozważań będą herbaty kwitnące. Zazwyczaj bardzo drogie, jednak mające w sobie wiele uroku i inspirującego smaku - warto poznać je bliżej, by odkryć coś wyjątkowego...

HERBATA KWITNĄCA: koniczyna


Nowy trend wśród koneserów herbaty to przyrządzanie herbat z dodatkiem różnych odpowiednio spreparowanych kwiatów, np. kwiatów jaśminu. Nie chodzi jednak tylko o ich aromat - zasuszone w odpowiedni sposób kwiaty "rozkwitają" bowiem w gorącej wodzie - wygląda to bardzo efektownie. Kwiaty dodawane są zwykle do herbaty białej lub zielonej, rzadziej do czarnej, można ją zaparzać kilkakrotnie. Taką herbatę zwykle podaje się w szklankach lub kieliszkach, by móc w pełni cieszyć się widokiem. Choć na Zachód moda na herbaty kwiatowe przywędrowała niedawno, Chińczycy praktykują ten rytuał od stuleci.


Osobowość z charakterem: Herbata kwitnąca - Królowa wszystkich herbat. Herbaty kwitnące to ręcznie zwijane kuleczki składające się z herbacianych liści oraz drobnych, delikatnych kwiatów. Przed zaparzeniem wyglądają bardzo niepozornie, lecz tuż po wrzuceniu do gorącej wody rozpoczyna się prawdziwy spektakl. Liście herbaty, powoli rozwijając się, odkrywają przed nami kolejne oblicza. Początkowa kuleczka zmienia się powoli w otwierający się pączek, po czym w elegancko prezentujący się kwiatek. Gdy herbaciany kwiat rozwinie się już w całej okazałości, pozostaje nam nacieszyć się jego kształtem, a potem wypić w ten sposób przygotowany napój.


Sposób parzenia:



Prezentacja kulki:


Uroki: Ciekawy smak kwitnącej herbaty uzyskamy po dłuższym jej zaparzeniu. Jak dla mnie lepiej smakuje zalewana w mniejszym naczyniu niż w dużym dzbanku. Po 3 parzeniu kwiat zupełnie rozkwita, stając się naprawdę pięknym okazem. Polecam każdemu spróbowanie takiego naparu.

Kwiat:

Dla ciekawskich:

Czym jest herbata kwitnąca?

Herbata kwitnąca to ręcznie zwijane na kształt kulki liście wybornej herbaty zielonej lub białej, która po zaparzeniu ukazują przepiękny kwiat jaśminu, chryzantemy, amarantusa bądź lili.

Herbata zielona powstaje z liści nie poddanych fermentacji – natychmiast po zerwaniu przeprowadzany jest proces suszenia. Dzięki temu przechowuje ona więcej cennych składników od czarnej herbaty lub oolanga. Jest też delikatniejsza w smaku od czarnych herbat.
Herbata biała zaś tym różni się od herbaty zielonej tym , że powstaje z młodych pączków, które jeszcze nie zdążyły się rozwinąć. Zebranie takich pączków możliwe jest jedynie na wiosnę. Młode listki zawierają 3x więcej polifenoli niż liście starsze. Krzewy, z których powstać ma biała herbata, są czasami dodatkowo chronione przed słońcem – ma to zapobiec wykształceniu się chlorofilu. Pączki następnie więdną i są suszone. Herbata ta produkowana jest głównie w Chinach. Herbata biała ma odcień lekko srebrnawy, a po zaparzeniu ma kolor jasno słomkowy. Jest to jeden z najdroższych rodzajów herbaty – ceny zależą od gatunku.

Magia herbaty kwitnącej
Zachwyć swoich przyjaciół i rodzinę niezwykłą magią herbaty kwitnącej. Podczas zaparzania herbaty, kiedy delikatnie wrzucasz jej kulkę do gorącej wody, zaczyna powoli przekształcać się w przepiękną kompozycję, równo ułożonych liści najwyższej jakości herbaty zielonej lub białej i kolorowych kwiatów. Powoduje to wrażenie obserwacji powoli rozwijającego się kwiatu. Całemu procesowi towarzyszy przyjemny zapach parzonej herbaty. A na sam koniec, dla uwiecznienia całego spektaklu, częstujesz wszystkich herbatą, w małej szklanej filiżance i pozwalasz delektować się jej niezwykle szlachetnym smakiem.

Właściwości herbaty kwitnącej
Ze względu na znaczną zawartość herbaty białej lub zielonej w herbacie kwitnącej zawiera ona szereg dobroczynnych właściwości.

Właściwości naparu:
  • Orzeźwia i pobudza
  • Posiada działanie antyoksydacyjne czyli opóźnia efekty starzenia
  • Posiada działa antymutagenne – przeciwdziała powstawaniu zmian nowotworowych w komórkach
  • Zawiera polifenole, które chronią organizm przed atakiem wolnych rodników (subtancji szkodliwych, powodujących zmiany w DNA komórki).
  • Wspomaga pracę układu pokarmowego, reguluje poziom cukru we krwi 
Jak zaparzać?

1 kulkę (7g) zalać w ok. 400ml przegotowanej ostudzonej  wody (85-95C), najlepiej filtrowanej lub mineralnej. Zaparzać pierwszy napar od 1 do 3 minut. Napar zlać do filiżanek.  Kulkę herbaty zalać ponownie, tym razem parzyć 3 minuty. Kulka herbaty kwitnącej nadaje do zaparzania nawet do 3-4 razy , więc jest bardzo wydajna. Podczas ostatniego zaparzania proponujemy dodać miodu lub cytryny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz